Ruský internetový web magazín Hi-tech mail uvedl jen velmi krátkou noticku. Stručnou a zasunutou mezi ostatní novinky, jako by šlo o čertví jakou banalitku. A pozor, tato chyba se netýká jen Windows, ale i MacOS.
Odborníci uvádějí věc „na pravou míru“ tím, že prý k napadení může dojít jen při aktualizaci knihoven DLL. (Což mne u MacOS udivuje, protože tento systém DLL vůbec nemá a nezná jej). Zkratka DLL znamená Dynamic Link Library, a je pevnou součástí systémů Windows. Hacker tedy zavede infikovanou Dll a vy si ji, samozřejmě nechtěně, při aktualizaci Skypu „nasosáte“ do svého počítače. Hacker tak má zcela volnou cestu k vašim soukromým údajům nebo firemním datům.
Když byla společnost Microsoft oslovena, opět se blýskla svým postojem k této závažné chybě a následné opravě. Chybu sice přiznala, ale také uvedla, že její odstranění by stálo příliš mnoho času a námahy. Prý by se musela celá verze přepisovat úplně od začátku. Raději vydají zcela novou verzi Skype, ve které již tato chyba nebude. Dosti zajímavý postoj k celé problematice, nemyslíte?
Skype je na trhu od roku 2003, a i když se počet jeho uživatelů od roku 2013 snižuje, je stále velice oblíbeným a používaným. Víceméně je to asi vzhledem k jeho nárokům na OS. Především hráči online jej totiž používat přestávají a začínají více používat méně náročný TeamSpeak nebo Mumble.
Co na postoj Microsoftu říci. Asi nic. Jak se říká, není co dodat, ale přístup k zákazníkovi je tedy v tomto případě přinejmenším překvapivý. K jakým zákazníkům? Říkáte si, však je zdarma. Ano, ale spousta věcí se k němu dokupuje (musí) pokud chcete používat některé nadstandardní funkce. Zde tedy jsou ti zákazníci.
V každém případě by si měli pánové z Microsoftu přehodnotit svá stanoviska a začít se starat také o uživatele, a nejen o zisk. Původní autoři Skypu Niklas Zennström a Janus Friis by se asi této politice hodně podivili. Nebo ne?