Ano, jsou i takoví, kteří nemají tušení, co je to RAM paměť, nebo pevný disk, a přesto stroj otevřou, aby se ujistili, že to mohou zkusit opravit. Tu a tam lehce poťuknou kladívkem, tu a tam šroubovákem něco povolí a zase přitáhnou a pak počítač zapnou.
Nic.
Znovu celou proceduru opakují s tím rozdílem, že do součástek uvnitř už bouchají silněji a některé vyšroubují ven úplně, neb se jim zdá, že překážejí. Ostatně stejně tam jsou zbytečné, no ne? Pak znovu počítač zapnou a hle, k jejich údivu zase nic. Tak popadnou motorovou pilu, přístroj nakrájejí na menší kousky, aby se lépe nesl a pak zamíří do opravny, odkud jsou i s tím šrotem vyhozeni. Nu, alespoň se opět mají čemu divit.
Mohu vás ujistit, že pokud nemáte ani základní znalosti, počítač otevřením a poklepáváním neopravíte. Nedělejte to. Dnes jsou přece opravny PC na každičkém rohu a je zbytečné jim přidělávat práci hledáním závady původní a pak ještě dávat dohromady to, co jste vy neodborným zásahem pokazili.
Samozřejmě, že mohly jen vypadnou dráty, i to se stane a stačí je zasunout, ovšem na patřičné místo. Pokud nevíte na sto procent kam, opět navštivte jakýkoli servis. Pro lidi z Plzně a okolí je to přece hračka. Přesně pro ně je určena oprava počítačů Plzeň. Každý den zde řeší malé, ale i velké opravy strojů všech různých značek. Japonské, americké, všechno jedno, všechny dokáží opravit a v poměrně krátké době. Opravu může zdržet jen nedostatek nějakého náhradního dílu, který se třeba již nevyrábí a musí se sehnat něco podobného. Protože tím může stoupnout cena, kontaktuje se zákazník telefonicky, zda s tím souhlasí, nebo bude lépe computer pustit z devátého patra na dlažbu. Zde pak posbírat co zbylo a odnést je do odpadu na elektrické drobnosti.
Toto řešení je však používáno opravdu jen v krajní nouzi a v případě, že by cena opravy překročila cenu nového stroje.