Bazénová filtrace musí dosahovat potřebného výkonu, aby zvládla čistit objem vody v nádrži. Při nákupu filtrace na to musíte pamatovat a nejprve vypočítat výkon čerpadla. Výpočet je naštěstí velice jednoduchý, postačí pouze celkový objem bazénové nádrže vydělit čtyřmi. Výsledkem je výkon filtračního čerpadla v krychlových metrech za hodinu. Výkon čerpadla by měl být ještě o něco vyšší, pakliže uvažujete k filtračnímu zařízení připojovat tepelné čerpadlo, solární ohřev vody, nebo bazénový vysavač. Neopomenutelným faktorem při výpočtu výkonu bazénové filtrace je také její vzdálenost od samotného bazénu, případně členitost okolního terénu.
Bazénové filtrace jsou pískové, nebo kartušové, jaký je mezi nimi rozdíl?
Kartušová filtrace je poměrně náročná na údržbu, neboť sestává ze speciální kartušové vložky a z čerpadla. Princip filtrace vody spočívá v tom, že se čerpadlem vhání voda přes válec s papírovou filtrační vložkou, na které ulpívají nečistoty, a je naprosto nezbytné alespoň třikrát týdně vložku čistit proudem vody. Tímto pravidelným omýváním se ovšem vložka postupně znehodnocuje a zároveň se snižuje schopnost filtrování vody. Navíc je nutné v průběhu sezóny kartušovou vložku několikrát vyměnit. Kartušové filtrace se dnes používají výhradně v malých bazénech o objemu do 8 krychlových metrů (8000 litrů vody). Nespornou výhodou kartušových filtrací jsou ovšem jejich velmi nízké pořizovací náklady a minimální spotřeba elektrické energie.
Pískové filtrace určené pro větší bazény filtrují vodu skrze náplň z křemičitého písku, která je schopna zachytit v podstatě všechny nečistoty. Přefiltrovaná voda se vhání čerpadlem zpět do bazénu a lze k ní připojit i další příslušenství – vysavač, solární ohřev vody a UV lampu. Odborníci doporučují vodu v bazénu prohnat čerpadlem alespoň dvakrát až třikrát za den a tomu podřídit i výpočet výkonu vašeho filtračního čerpadla. Největší předností pískových filtrací je značná úspora ve spotřebě bazénové chemie, navíc se doporučuje namísto chemických přípravků použít mořskou sůl se salinizátorem, kde se pomocí elektrolýzy slané vody uvolňuje chlór, který bazénovou chemii zastoupí.