I kdyby byl zaměstnavatel sebekladněji hodnocen, jeho firma měla dobrou pověst a nabízená práce budila dojem něčeho, co může být pro člověka přesně to pravé, nesehnal by se zřejmě ani jediný zaměstnanec, který by měl všech pět pohromadě, kdyby se tu nenabízela určitá konkrétní mzda. Nenašel by se zaměstnanec, který by měl aspoň špetku zdravého rozumu a šel do toho. Potenciální zaměstnanci by takovou nabídku ignorovali, a dokonce by šli dělat něco jiného, co ani zdánlivě tak skvělé není.
Proč je tomu tak? Jednoduše proto, že každý z lidí má své potřeby. A ty se obvykle uspokojí jedině v případě, že jsou na ně peníze. A právě o peníze jde v zaměstnání především. Člověk musí vědět v první řadě to, co bude dělat a co za to dostane, a když to neví, jde od toho. A není se mu co divit, protože kdo ví, kolik by nakonec dostal zaplaceno, pokud by tedy vlastně vůbec něco dostal. A zadarmo ani kuře nehrabe.
A tak se potenciálnímu zaměstnanci musí nabídnout nějaká akceptovatelná mzda. Jenže když se tak stane, není z toho dotyčný nejednou ani trochu moudrý. A to proto, že mají firmy ve zvyku nabízet zaměstnancům hrubou mzdu, tedy to, co jim poskytnou z podnikových peněz. Jenže takovou částku zaměstnanci nakonec nedostanou. Během cesty mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem se totiž taková výplata ztenčí o daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění, a na zaměstnance tak zbyde o poznání méně, než kolik mu bylo v podobě hrubé mzdy přislíbeno.
A jak se dá takové čistá mzda, kterou zaměstnanec skutečně dostane, z té hrubé vypočítat? Nejjednodušším způsobem je spočítání si to s pomocí internetové kalkulačky. Tady se zadá pár základních parametrů a hned každému ukáže to, kolik bude činit jeho čistá mzda Kalkulačka čisté mzdy, skrývající se pod tímto odkazem.
A když člověk ví, kolik čistého dostane, může se správně rozhodnout, zda nabízenou práci vezme, nebo zda mu tato nestojí za to.