Šíša jako farec


Nu, nebudete to vědět a asi ani nebude vědět co je to vlastně ten nadpis. Že by autorka článku požila nepřiměřené množství a byla jako kára? Ne, autorka je zcela střízlivá a do nadpisu článku vtěsnala dva názvy toho, co muži na obraze kouří. To je totiž vodní dýmka, u nás známá pod názvem shisha. Jenže to vyslovit přesně jak je psáno není zrovna pohodlné, takže říkáme prostě šíša. A někde se také setkáte s druhým výrazem, kterým je farec. Výrazů pro vodní dýmku je samozřejmě daleko více. Nejvíce je asi rozšířený ten anglický, který je hookah. S tím se setkáte v západních zemích. V těch východních samozřejmě také, přece jen musíme nones volens uznat, že angličtina je a bude světovým jazykem.

část vodnice

Zde však ještě přetrvává výraz nargilé. Ten platil pro vodnice, když se z ní kouřilo opium. Popravdě řečeno, byla k tomu vlastně původně určena. I když zpočátku vypadala naprosto jinak, než jak ji známe v současnosti. Ale půjdeme dále. Vodní dýmka, nebo tedy šíša je už v současnosti k vidění skutečně na celém světě. Není země kde by nebyla.

rozbitá vodnice

Možná tak Antarktida, nebo nějaké ostrovy, kam ještě nedorazila civilizace. Ale jinak si ji můžete skutečně zakoupit všude, kde vás to napadne. Klidně třeba i na dovolené, ale pamatuje, že její převoz by nemusela zvládnout. Její základní část totiž bývá skleněná. Je to ta část, kterážto sluje váza a do které se nalévá voda. Tu byste museli skutečně hodně pořádně zabalit do všeho možného, aby cesta neskončila rozbitím této vázy. I když by se nestalo nic hrozného, pokud to nebyla váza v hodnotě třeba padesáti tisíc. Což jsou i takové? Můžete se tázat a já odpovím ano, jsou, a dokonce i několikanásobně dražší, ale k nim se asi v běžném krámě nedostanete. To je výsadou těch nejstarších rodů, a ještě pak paláců a muzeí. Takovou vázu by vám asi ani nikdo nikdy neprodal.